Konsulat Generalny RP w Kurytybie (Brazylia): „Dumni z Polski” to idealny prezent pod choinkę

Włączyliśmy się w kampanię „Dumni z Polski” z uwagi na duże zapotrzebowanie na tego rodzaju materiały w naszym okręgu konsularnym – wyjaśnia Konsul RP w Kurytybie Dorota Bogutyn. – Stwierdziliśmy, że jest to niemal „prezent pod choinkę”.

Materiały kampanii zostaną rozdane w formie nagród konkursowych na przyszłorocznych festynach polonijnych. Konsulat Generalny przekaże też pakiety do dwóch szkół mających w programie język polski jako fakultatywny (Guarani das Missoes e Aurea w stanie Rio Grande do Sul) oraz do organizacji polonijnych prowadzących kursy języka polskiego w stanach Parana, Santa Catarina i Rio Grande do Sul oraz w mieście Rio de Janeiro.

Warto podkreślić, że Kurytyba to stolica niezwykle licznej brazylijskiej Polonii. Pierwsi Polacy osiedlili się w tym miejscu w 1871 r. W Kurytybie znajduje się park Papieża Jana Pawła II, a wiele ulic nosi imię zasłużonych osób polskiego pochodzenia. W zależności od źródła liczebność Polaków w Brazylii szacuje się na 0,8-1,5 mln (według niektórych liderów polonijnych – nawet 2-3 mln).