Powiat słupski (woj. pomorskie): II Festiwal Zespół Folklorystycznych pod hasłem „Dumni z Polski”

Tegoroczne, czerwcowe spotkanie z folklorem w Słupsku przebiegać będzie pod hasłem „Dumni z Polski” – zdecydowali organizatorzy. Wydarzenie zostanie zorganizowane w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Impreza rozpocznie się 17 czerwca o 11.30 w Parku Kultury i Wypoczynku. Jak informują organizatorzy, festiwal zostanie poprzedzony mszą świętą w intencji twórców ludowych w kościele Mariackim w Słupsku o godz. 10:00. Następnie barwny korowód, prowadzony przez Ustecką Orkiestrę Dętą, przemaszeruje ulicami Słupska do Parku Kultury i Wypoczynku.

Celem festiwalu jest kultywowanie i upowszechnianie dorobku niematerialnego dziedzictwa kulturowego polskiej wsi, propagowanie tradycji ludowych i folkloru, prezentacja piękna zawartego w śpiewie, tańcu i muzyce ludowej, ocena dorobku artystycznego zespołów folklorystycznych oraz a także wymiana doświadczeń. W trakcie imprezy uczestnicy otrzymają materiały kampanii „Dumni z Polski”: flagi, balony, naklejki, gry
planszowe itp.

W tym roku podczas festiwalu promowana będzie także kultura rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, a także przybyłych tam osadników. Grupa rekonstrukcyjna Huu-Ska Luta zaprezentuje kulturę Indian Ameryki Północnej. Odbędzie się to w scenografii wioski indiańskiej złożonej z czterech namiotów Tipi. Przygotowana zostanie wystawa prezentująca rękodzieło indiańskie. Oprawę i klimat spotkania uzupełnią śpiewy, tańce, zabawy przy oryginalnej muzyce Indian Ameryki Północnej. Przewidziano także strzelanie z łuku, dmuchawki i winchestera (wiatrówki).

W festiwalu wezmą udział zespoły prezentujące stroje ludowe, muzykę, taniec i śpiew. – Pojawią się marynarze z amerykańskiej bazy wojskowej z podsłupskiego Redzikowa, z którymi wspólnie będziemy świętować 100-lecie odzyskania niepodległości – podkreślają organizatorzy. Wydarzeniu towarzyszyć będą: kiermasz kół gospodyń wiejskich, pokaz rękodzielników, wystawy, warsztaty rzeźbiarstwa itp. Całość zamknie koncert zespołu country Honky Tonk Brothers.

Festiwal odbędzie się pod patronatem Starosty Powiatu Słupskiego i Prezydenta Miasta Słupska. Impreza otrzymała dofinansowanie z Programu Grantowego Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.