Powiat mikołowski (woj. śląskie): kampania „Dumni z Polski” świetnie sprawdza się wśród młodzieży!

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu mikołowskiego aktywnie zaangażowali się w kampanię „Dumni z Polski”. Z okazji świąt 2 i 3 maja w placówkach edukacyjnych przeprowadzono akcję, w której szeroko wykorzystywane były materiały kampanii. Uczniowie chętnie sięgali m.in. po gry przygotowane przez organizatorów kampanii: planszową, karcianą i pamięciową. Gry pozwalają poszerzyć wiedzę o najwybitniejszych postaciach w historii Polski, a także poznać ważne fakty i ciekawostki geograficzne. To najlepszy sposób docierania do młodzieży, łączący przekaz edukacyjny z rozrywką. Z okazji Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja szkoły ponadgimnazjalne w powiecie mikołowskim zostały udekorowane chorągiewkami i balonikami z hasłem „Dumni z Polski”.

Społeczność I LO im. Karola Miarki w Mikołowie – uczniowie i grono pedagogiczne wraz z panią dyrektor Ireną Radomską – uroczyście obchodziła majowe święta. – W dzisiejszych czasach należy szczególnie pamiętać o naszej historii. Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, wspólnoty państw – bądźmy z tego dumni, ale pamiętajmy o naszej tożsamości. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami – podkreślano. Uczniowie I LO pod opieką nauczycielek Magdaleny Krzysteczko i Anny Białek przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. „To co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci”. – My, społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Mikołowie, wiemy, szanujemy, pamiętamy! Wszyscy jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami – napisano na stronie internetowej szkoły. Uczniowie klasy 2f Wojciech Wróbel oraz Jakub Bartecki przybliżyli swoim koleżankom i kolegom najważniejsze informacje dotyczące majowych świąt. Przedstawiciele I LO wzięli udział w drugiej edycji Biegu z Flagą w Dolinie Trzech Stawów.


Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie zadbał o specjalny wystrój tablicy informacyjnej o projekcie w holu głównym szkoły oraz dekorację pracowni historycznej. W szkole odbyły się lekcje historii pod hasłem „Dumni z Polski”, konkurs na plakat z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz konkurs wiedzy „Słynni Polacy XX i XXI wieku”. Z okazji Święta 3 Maja szkolny radiowęzeł przygotował specjalną audycję pt. „Witaj majowa jutrzenko”.


II Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Mikołowie zorganizowało turniej wiedzy o Konstytucji 3 Maja. Pięcioosobowe drużyny rywalizowały w różnych konkurencjach. Były to m.in. kalambury i rebusy historyczne, pytania filmowe, układanie puzzli – mapy historycznej czy rozpoznawanie postaci twórców Konstytucji 3 Maja. Najlepsze drużyny zostały nagrodzone gadżetami kampanii „Dumni z Polski”. W czerwcu uczniowie II LO ponownie będą mogli je otrzymać – odbędzie się wówczas szkolny turniej gier planszowych.


Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach także przygotował szereg atrakcji dla uczniów. Gry otrzymane przez szkołę w ramach kampanii „Dumni z Polski” posłużyły w organizacji klasowych rozgrywek. Przygotowano szkolną gazetkę, a także specjalne zajęcia edukacyjne. W trzecich klasach omawiano zagadnienie Konstytucji 3 Maja, z kolei w drugich przeprowadzono krótką pogadankę na temat wagi symboli narodowych, w tym obowiązku poszanowania flagi państwowej. Wielkim wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej był Piknik Patriotyczny z koncertem pieśni i piosenek patriotycznych Jacka Kadisa. W programie znalazł się m. in. konkurs wiedzy historycznej o Polsce, a uczniowie utworzyli żywą flagę.