Starosta kaliski Krzysztof Nosal (woj. wielkopolskie): patriotyczna uczta muzyczna z kampanią „Dumni z Polski”

Już 27 maja w Kaliszu odbędzie się Wielki Koncert Plenerowy Chórów i Orkiestr Dętych OSP pod hasłem „Śpiewamy dla Polski”. – Będzie to wielkie, historyczne wydarzenie – zapowiada Starostwo Powiatowe w Kaliszu. W centrum najstarszego miasta w Polsce ponad 500 muzyków wspólnie ze zgromadzoną publicznością wykona „Rotę”, starając się tym samym ustanowić rekord Polski. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz poseł PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który osobiście weźmie udział w niedzielnym wydarzeniu.

Rozmowa ze starostą kaliskim Krzysztofem Nosalem

Skąd pomysł na to, by zaprosić do wspólnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości tak liczną grupę muzyków?

Nasz region słynie z wielu bardzo utytułowanych orkiestr dętych. Na terenie powiatu jest ich aż 18. Bardzo rozpowszechnione są u nas również chóry. Pomyśleliśmy, że warto połączyć te tradycje. Ponadto bardzo zależy nam na tym, by przyciągnąć młodych ludzi do chórów i orkiestr, a taki koncert to znakomita okazja.

W śpiewnikach można znaleźć mnóstwo pięknych polskich pieśni patriotycznych. Dlaczego wybór padł właśnie na „Rotę”?

To jedna z najważniejszych i najbliższych sercu każdego Polaka pieśni. Jest bardzo mocno związana z Kaliszem, bo autorka – Maria Konopnicka – młodość spędziła właśnie w tym mieście. Występ 500 muzyków pod jedną batutą będzie wyjątkową formą wykonania „Roty”.

Nie jest to jedyna muzyczna propozycja dla mieszkańców powiatu kaliskiego.

Niedzielny koncert jest elementem bogatego kalendarza wydarzeń z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przy współpracy z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu co miesiąc w różnych miejscowościach na terenie powiatu kaliskiego organizujemy koncerty muzyki patriotycznej. W każdym tego typu wydarzeniu bierze udział nawet kilkaset osób. Na 11 listopada zaplanowaliśmy finałowy koncert w Kaliszu, w wyjątkowej, pięknej scenerii. Poza tym świętujemy na sportowo. Specjalnością naszego regionu są biegi i kolarstwo, mamy olimpijczyków, z których jesteśmy dumni – np. Aleksandrę Dawidowicz, urodzoną w Kaliszu. Pokazujemy młodym ludziom, że jeśli wezmą udział w biegu patriotycznym, to jest to forma oddania hołdu Niepodległej. Wszystkie wydarzenia z okazji stulecia realizujemy pod wspólnym logotypem. Jedna impreza promuje kolejne, a my udowadniamy, że świętować można na różne sposoby.


Niedzielny koncert wpisuje się w kalendarz wydarzeń w ramach kampanii „Dumni z Polski”, w którą zaangażował się powiat kaliski. Uczestnicy wydarzenia otrzymają materiały kampanii – m.in. baloniki i chorągiewki.

Koncert Chórów  i Orkiestr Dętych OSP rozpocznie się o godz. 19.00., a poprzedzony zostanie uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w intencji Ojczyzny. Będzie jej przewodniczył będzie Biskup Kaliski Edward Janiak.

Na scenie przed historycznym budynkiem Starostwa Powiatowego  w Kaliszu (dawnym Pałacem Gubernatora) wystąpi sześć chórów oraz dziewięć orkiestr dętych OSP z terenu powiatu kaliskiego. Wykonane zostaną pieśni patriotyczne, wojskowe oraz religijne. Zaplanowano również recytację wierszy Marii Konopnickiej w wykonaniu aktorów kaliskiego teatru – Kamy Kowalewskiej i Lecha Wierzbowskiego.

Jak podkreślają organizatorzy, koncert organizowany jest z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 110 – rocznicy napisania „Roty” oraz 200 lat Kaliskich Towarzystw Muzycznych. Partnerami wydarzenia są: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i Fundacja Rodziny Wiłkomirskich.