Sępólno Krajeńskie (woj. kujawsko-pomorskie): koncerty, występy i inscenizacje z kampanią „Dumni z Polski”

Sępólno Krajeńskie już zaczęło świętowanie stulecia odzyskania niepodległości. Program wiosennych obchodów był bardzo bogaty i przyciągnął tłumy mieszkańców.

Pierwsze wydarzenia odbywały się już w kwietniu, kiedy zorganizowano inscenizację na nieczynnej stacji kolejowej. Mieszkańcy mogli uczestniczyć w historycznej rekonstrukcji żegnania żołnierzy wyjeżdżających na front w związku z ogłoszeniem powszechnej mobilizacji wojskowej na czas II wojny światowej. Żołnierze, rekruci, sanitariuszki – wszyscy w strojach z tamtych czasów odjechali pociągiem w kierunku Nakła.

Podczas majówki w Sępólnie Krajeńskim odbyła się także akcja pt. „Z szacunkiem do biało-czerwonej”. Sępoleński Plac Wolności został przystrojony w dekoracje w barwach narodowych, a dzieci z grupy zuchów Czarne Jagódki z gminnego przedszkola nr 2 „Bajka” przedstawiły krótki program artystyczny, debiutując na miejskiej scenie. Ich starsi koledzy przystąpili do zabawy w jak najszybsze układanie haseł podzielonych odpowiednio na białych i czerwonych kartkach. W międzyczasie burmistrz, Waldemar Stupałkowski zadawał pytania zgromadzonym, sprawdzając ich wiedzę dotyczącą polskich symboli narodowych. – Wszystko wskazuje na to, że pytania były wyjątkowo łatwe, bądź też poziom wiedzy na ten temat wśród mieszkańców Sępólna Krajeńskiego jest szczególnie wysoki, gdyż odpytywani udzielali samych poprawnych odpowiedzi – mówi Michał Pick z Urzędu Miasta.

 

3 maja z kolei na scenie pojawili się członkowie gdańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Biały Orzeł” odczytali fragment oryginalnej preambuły do konstytucji z 1791 roku. Po uroczystej części wystąpił Maciej Wróblewski z programem „Zaszum nam Polsko”. Artysta, który w latach 70. i 80. występował m.in. u boku Mieczysława Fogga, Ewy Demarczyk czy Partity. Do tej pory zagrał w 26 krajach w Europie, Azji i Ameryce Południowej dając łącznie ponad 5000 koncertów. Oprócz autorskiego repertuaru, podczas koncertu w Sępólnie Krajeńskim zaskoczył słuchaczy interpretacjami utworów Czesława Niemena, grupy No To Co oraz zespołu Dżem. Na koniec, ze specjalną dedykacją dla publiczności, wykonał utwór „Dwieście białych róż”.

To dopiero początek wielkiego świętowania w Sępólnie Krajeńskim, które obchodzi wyjątkowy jubileusz pod hasłem „100 wydarzeń na stulecie”. – Przed nami koncerty, wystawy, spotkania, debaty, parady. Pobijemy także rekord Polski w ilości par tańczących poloneza – mówi Tomasz Kowalczyk z Urzędu Miasta.