Lubicz (woj. kujawsko-pomorskie): wystawa, spektakl i konkurs recytatorski z kampanią „Dumni z Polski”

Wójt Marek Olszewski (na zdjęciu) podjął decyzję o włączeniu gminy Lubicz w ogólnopolską kampanię „Dumni z Polski”. – 100-lecie odzyskania niepodległości traktujemy jako bardzo ważną datę. Zresztą na naszym terenie tamta historia „obecna” jest do dziś. To m.in. na Drwęcy, między obecnymi Lubiczem Dolnym i Lubiczem Górnym, przebiegała granica zaborów. Jej ślady widoczne są w lesie w okolicach Grabowca. Tamten okres chcemy przybliżać przez cały ten rok w trakcie imprez rocznicowych – mówi Pan Wójt. – Kampania zbiegła się z naszymi potrzebami, i zapewne wielu innych gmin również, dlatego zdecydowaliśmy się do niej przystąpić – dodaje.

W Lubiczu planowane jest m.in. przygotowanie przenośnej wystawy ze zdjęć dostarczonych przez mieszkańców. – Piszemy projekt na wydanie map z ważnymi miejscami historycznymi w gminie Lubicz. Mapy w dużym formacie, odpowiednio oprawione, znalazłyby się w każdej z naszych szkół, a mniejsze, wielkości A4, będziemy rozdawać mieszkańcom podczas ważnych wydarzeń – tłumaczy Marek Olszewski.

Wydarzeń jest w planach sporo. – Już 19 marca włączamy się w przygotowanie wieczornicy, na której z historykami powspominamy dzieje sprzed 100 lat.  27 kwietnia organizujemy uroczystość z okazji Dnia Flagi i 3 Maja, gdzie szkoły zaprezentują zdjęcia z wcześniej przeprowadzonego biało-czerwonego happeningu. 26 maja w Dniu Samorządu Terytorialnego zobaczymy krótki spektakl – taniec z flagami w wykonaniu uczniów oraz profesjonalny koncert „Kochamy polskie piosenki” – opowiada Pan Wójt.

Akcentów niepodległościowych nie zabraknie także na naszej największej plenerowej imprezie, czyli na Lubickim Lecie 18 sierpnia. Po wakacjach planowany jest dla młodzieży konkurs recytatorski poezji XX-lecia międzywojennego. Natomiast 11 listopada odbędzie się msza święta za Ojczyznę i uroczysta akademia nawiązująca do Święta Odzyskania Niepodległości. – Materiały kampanii będą wykorzystywane zapewne na każdym wydarzeniu związanym z obchodami. Barwy narodowe podkreślają patriotyczne znaczenie uroczystości – zauważa Marek Olszewski.