Sława (woj. lubuskie): uroczystości z udziałem mieszkańców w ramach kampanii „Dumni z Polski”

11 listopada w Sławie odbyły się uroczystości z okazji stulecia odzyskania niepodległości, rozpoczęte Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali pod nowy pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odbyło się jego uroczyste odsłonięcie, poprzedzone wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia, a warszawska grupa rekonstrukcyjna oddała salwę armatnią. Na Starym Rynku w Sławie pojawił się biało-czerwony korowód złożony z bryczek przyozdobionych flagami narodowymi oraz ułani z grupy rekonstrukcyjnej. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem.

Kolejnym patriotycznym akcentem tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości był koncert chórów. W kościele pw. Michała Archanioła rozbrzmiewały pieśni patriotyczne i legionowe. Przed sławską publicznością wystąpił m.in. chór Cantate Deo ze Sławy przy akompaniamencie orkiestry Fermata Band z Nowej Soli.

Zwieńczeniem niedzielnych obchodów było otwarcie wystawy „O Niepodległość” przez Burmistrza Sławy Cezarego Sadrakułę. Kustosz wystawy Apoloniusz Fic opowiedział o walkach, które toczone były w celu oswobodzenia Polski spod władzy zaborców oraz o ojcach niepodległości. Wystawa mieści się w sali posiedzeń na parterze Urzędu Miejskiego. Jest dostępna dla zwiedzających codziennie od godziny 10:00 do 16:00 aż do 16 grudnia.