Terespol (woj. lubelskie): setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę pod hasłem „Dumni z Polski”

Wójt gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk (na zdjęciu) zaprasza mieszkańców do udziału w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas Pikniku Niepodległościowego promowana będzie kampania „Dumni z Polski”. Uczestnicy będą mogli obejrzeć prezentację mundurów i broni z okresu I wojny światowej oraz wziąć udział w Ognisku Patriotyzmu – wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich. Nie zabraknie degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Terespol.

Obchody rozpoczną się od uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Kobylanach. Następnie uczestniczy przemaszerują pod pomnik upamiętniający Bitwę pod Kobylanami (1919 r.). Nastąpi złożenie wieńców, wygłoszone zostaną okolicznościowe odczyty, a Klub Strzelecki „Kaliber” odda salwę honorową. O 13.30 uroczyście otwarty zostanie odrestaurowany Fort „Dzieło Międzyfortowe Kobylany I” oraz okolicznościowa wystawa przygotowana przez Muzeum Twierdzy Brzeskiej – „Twierdza Brześć Litewski podczas I wojny światowej”.

O 14.00 mieszkańcy gminy Terespol będą mogli obejrzeć rekonstrukcję Bitwy pod Kobylanami, a o 16.00 – pokaz teatru ognia. Obchody zakończy widowisko muzyczno-teatralne grupy Białe Anioły, które zostanie pokazane w sali konferencyjnej Urzędu Gminy o 16.30.

Zdjęcie Krzysztofa Iwaniuka – terespol.net