Radomyśl Wielki (woj. podkarpackie): parada konna z marszałkiem Piłsudskim i kampanią „Dumni z Polski”

W Żarówce odbyła się jubileuszowa, 10. Parada Konna z niepodległościowymi akcentami. – W ramach kampanii „Dumni z Polski” oprócz stałych punktów programu miała miejsce inscenizacja przekazania władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną oraz przejazd legionistów i ich komendanta przez wioskę – relacjonują organizatorzy.

Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w kaplicy w Żarówce w intencji Ojczyzny, sprawowana przez proboszcza parafii ks. Eugeniusza Haburę. W tym roku, z racji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy imprezy szczególny hołd oddali marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. W ramach inscenizacji przez wioskę przejechały zaprzęgi z zacnym gościem w pierwszym powozie – Józefem Piłsudskim i prowadzącymi legionistami. Odegrano scenę przekazania marszałkowi władzy wojskowej przez Radę Regencyjną. Nie obyło się bez pieśni legionowych w wykonaniu uczniów ze szkoły w Żarówce, którzy wręczyli marszałkowi bukiet biało-czerwonych kwiatów. Po występie wypuszczono w niebo sto biało-czerwonych balonów, a dzieci układały megapuzzle z wizerunkiem Piłsudskiego.

Zanim w konkursach zaprezentowali się woźnice, publiczność podziwiała kadryl w wykonaniu uczennic Szkółki Jeździeckiej Stadniny Koni LUNA. Tradycyjnie głównym punktem imprezy są konkursy powożenia. W tym roku po raz pierwszy w historii odbyły się aż trzy. W sumie wystąpiło 14 ekip z trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. – Od początku istnienia Parady Konnej w Żarówce gościły w programie konkursy powożenia. W tym roku oprócz zawodów amatorskich po raz pierwszy widzowie mogą obejrzeć konkurs sportowy zaprzęgów parokonnych – mówił prowadzący zawody Marek Gibała z Okręgowego Związku Hodowców Koni w Rzeszowie.

W amatorskich zawodach powożenia zaprzęgami parokonnymi z dużymi końmi wystartowało pięć ekip. Wygrał Hubert Majkutewicz z Kawęczyna (pow. mielecki) z luzakiem Julią Majkutewicz. Zwycięzcy na pokonanie parkuru o długości 300 metrów z 9 przeszkodami potrzebowali 82;56 sek. i zrobili to bezbłędnie. Szybciej (76,12 sek.) pojechał Piotr Dziekan z luzakiem Jarosławem Ziębą z Woli Mieleckiej, ale przytrafił im się jeden błąd i zostali sklasyfikowani na drugim miejscu. Na najniższym stopniu podium, z jednym błędem i dwoma punktami karnymi za przekroczony limit czasowy wynoszący 90 sek., stanęła ekipa: Robert Merchut i Adam Lechowicz (czas: 95 sek.).

Natomiast w amatorskich zawodach powożenia zaprzęgami parokonnymi (końmi małymi) wygrała ekipa Waldemara Harli z Podborza (gm. Radomyśl Wielki) w składzie Daniel Harla – powożący i Dawid Skowron – luzak (czas: 1:24;60 m). Z lepszym czasem na mecie zameldowały się Małgorzata Stańko i Justyna Buksa (1:13;56), ale miały dwa błędy, które kosztowały je spadek na drugie miejsce. Trzecia lokata przypadła Waldemarowi i Danielowi Harli (1:24;78, 2 błędy).

W konkursie sportowym zaprzęgów parokonnych, w którym wystąpiło sześć ekip, triumfował Stanisław Stasiowski z m. Bieździedza (pow. jasielski) z luzakiem Karoliną Żygłowicz (1:35;22). Drugie miejsce zajęli Zbigniew Bała i Grzegorz Madura z Podlesia w powiecie dębickim (1:57;19). Obie ekipy pokonały parkur bezbłędnie. Na trzecim miejscu sklasyfikowani zostali Grzegorz i Aneta Pałuccy z Jastewa w woj. małopolskim. Tuż za podium znalazł się radomyślanin Feliks Jaje z luzakiem Stanisławem Golcem. Nad przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska, w skład której weszli Monika Trzos – Baryła i Andrzej Goraus.

Publiczność zgromadzona w Żarówce mogła także podziwiać 12 klaczy w dwóch czempionatach hodowlanych. Jako pierwsze zaprezentowały się klacze rasy śląskiej. Czempionką została Berta Piotra Dziekana z Woli Mieleckiej. Wśród koni zimnokrwistych tytuł przypadł Bulesie Andrzeja Pelca z Czarnej k. Łańcuta.

W trakcie imprezy koncertowała kapela Żarowianie, a wieczorem wystąpił Damian Holecki z zespołem. Imprezę zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadziła grupa Alamba Band. Organizatorami Parady Konnej były: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Rada Sołecka w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim oraz OSP w Żarówce. Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego Józef Rybiński, zaś patronat medialny: TVP Rzeszów, Nowiny, Korso, Goniec Radomyski, Wieści Regionalne, nowiny24.pl, hej.mielec.pl, promocja.mielec.pl, Mieleckie Echa, Radio Leliwa i Radio RDN Małopolska.