Wieczfnia Kościelna (woj. mazowieckie): rajd rowerowy szlakiem miejsc pamięci narodowej pod hasłem „Dumni z Polski”

W gminie Wieczfnia Kościelna w aktywny sposób uczczono stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W sobotnie popołudnie 9 czerwca odbył się rajd rowerowy szlakiem miejsc pamięci narodowej. Rowerzyści byli pilotowani przez straż gminną, a z tyłu zabezpieczani przez policję. Rajd przejechał m.in. przez Kobiałki, Długokąty i Chmielewo Wielkie.

– Po dojechaniu do Grzebska grupa miała czas na zwiedzenie zabytków znajdujących się w miejscowości – relacjonują organizatorzy. – Krótką historię o Grzebsku, najstarszej miejscowości na Mazowszu, opowiedział przewodniczący rady gminy Wieczfnia Kościelna pan Tadeusz Sieński. Proboszcz parafii Grzebsk, ksiądz Krzysztof Dziadak udał się z grupą rowerzystów na cmentarz, gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza zapalono znicze i odmówiono modlitwę.

Następnie uczestnicy rajdu odwiedzili kościół parafialny pw. św. Leonarda, kapliczkę oraz pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzisku. W tej malowniczej i spokojnej okolicy odbył się piknik integracyjny. Rozpoczęto go krótkim testem nawiązującym do tematu rajdu oraz gminy Wieczfnia Kościelna. – Pięciu zawodników odpowiadało na 10 pytań. Największą wiedzą wykazał się 10-letni Adam Waśniewski, który otrzymał z rąk wójta gminy Wieczfnia Kościelna pana Jana Wareckiego grę planszową „Dumni z Polski” – informują organizatorzy.

– Pan wójt rozdał wśród rowerzystów śpiewniki patriotyczne z których korzystano w dalszej części pikniku śpiewając m. in. „Rozkwitają pąki białych róż”. Po zjedzeniu smakołyków z grilla i odpoczynku z nowymi siłami powrócono na trasę rajdu. Grupa kontynuowała rajd przejeżdżając przez sołectwa Chmielewo Wielkie i Zakrzewo Wielkie. Po trasie zatrzymano się przy kamieniu upamiętniającym poległego w walce partyzanta, gdzie zapalono znicz. Rajd zakończył się w Wieczfni Kościelnej skąd w dobrych humorach uczestnicy udali się do domów.