Udanin (woj. dolnośląskie): inauguracja obchodów stulecia odzyskania niepodległości z kampanią „Dumni z Polski”

Akcja „Polska Biega” i włączenie się gminy Udanin do kampanii „Dumni z Polski” były okazją do zainaugurowania obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez panią wójt Teresę Olkiewicz. Na uroczystość, obok pani wójt, przybyli radni, sekretarz i skarbnik gminy, sołtysi, wielu mieszkańców oraz goście honorowi – państwo Genowefa i Jana Srogowie, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich. Nie zabrakło uczniów i dyrekcji szkół, a także przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej.

– Niepodległa Polska – to brzmi dumnie. Dlatego pamiętajmy o bohaterstwie naszych przodków, o ich ofiarnej walce, ale też miejmy na uwadze przyszłość. Nasze decyzje, wybory, wartości, priorytety, pamięć, tożsamość, tradycja – wszystko to ma wpływ na losy przyszłych pokoleń – mówiła wójt Teresa Olkiewicz. Część artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Gimnazjum w Ujeździe Górnym. – Była to przepiękna lekcja historii w formie montażu słowno-muzycznego, a goście nie kryli wzruszenia – relacjonują organizatorzy. – Bardzo miłym akcentem było przekazanie kwiatów pani Genowefie Srodze, wraz z podziękowaniem za poświęcony czas i przekazanie cennej wiedzy na temat losów jej rodziny w czasie II wojny światowej.

Ostatnim elementem uroczystości było wspólne złożenie kwiatów pod obeliskiem, uczczenie poległych minutą ciszy oraz przejście w barwnym korowodzie na boisko sportowe w Udaninie, gdzie odbyła się Akcja „Polska Biega”. Uczestnicy uroczystości otrzymali materiały ogólnopolskiej kampanii „Dumni z Polski”. Na boisku czekało także wiele innych atrakcji,  m.in.: stoisko z historycznym sprzętem strażackim, które przygotowali strażacy ochotnicy, ścianka wspinaczkowa, którą zapewnili strażacy z OSP Lusina, oraz poczęstunek ufundowany przez Gminę Udanin.