Powiat słupski (woj. pomorskie): festiwal pieśni patriotycznych i zespołów folklorystyczny z kampanią „Dumni z Polski”

Powiat słupski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w II Festiwalu Pieśni Patriotycznych i Wojskowych, który jest elementem większej, dwudniowej imprezy V „Kaziuki” nad Słupią „100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI”, organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Grodna w Słupsku oraz Centrum Edukacji Regionalnej Powiatu Słupskiego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 9 i 10 czerwca  br. w ośrodku „Leśny Kot”. w Słupsku. Impreza będzie przebiegać pod hasłem „Dumni z Polski”.

Zaplanowany na 9 czerwca festiwal pieśni patriotycznych i wojskowych ma na celu m.in. propagowanie wspaniałej tradycji chóralnej i muzycznej narodu polskiego oraz popularyzację pieśni patriotycznych i wojskowych. Impreza skierowana jest do zespołów wokalnych i chórów. Początek o godz. 12.00.

Z kolei 10 czerwca o godz. 12.00 odbędzie się Festiwal „Krasnoludków” Ziemi Słupskiej. Dzieci zaprezentują m.in. repertuar patriotyczny i wojskowy. W miejscu obu wydarzeń już od godz. 10.00 funkcjonować będzie Jarmark Wileński, podczas którego serwowane będą czarny chleb, solona słonina, sery, wędliny, kwas chlebowy i miody. Wstęp wolny!

Całość odbędzie się pod patronatem Starosty Powiatu Słupskiego i Prezydenta Miasta Słupska.

II Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” 2018

Tegoroczne spotkanie z folklorem w Słupsku przebiegać będzie  pod hasłem „Dumni z Polski”. Festiwal odbędzie się 17 czerwca w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku (początek o godz. 11.30).  Imprezę poprzedzi msza święta w kościele Mariackim w intencji twórców ludowych (godz. 10.00).  Następnie barwny korowód  prowadzony przez Ustecką Orkiestrę Dętą przemaszeruje ulicami Słupska do Parku Kultury i Wypoczynku.

Celem wydarzenia jest kultywowanie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi, propagowanie tradycji ludowych i folkloru oraz prezentacja piękna zawartego w śpiewie, tańcu i muzyce ludowej.

W tym roku promowana  będziemy także kultura rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, a także przybyłych tam osadników. Grupa rekonstrukcyjna Huu-Ska Luta zaprezentuje kulturę Indian Ameryki Północnej. Odbędzie się to w scenografii wioski indiańskiej złożonej z czterech namiotów Tipi. Przygotowana zostanie wystawa prezentująca rękodzieło indiańskie. Oprawę i klimat spotkania uzupełnią śpiewy, tańce i zabawy przy oryginalnej muzyce Indian. Przewidziano także strzelanie z łuku, dmuchawki i winchestera (wiatrówka).

W festiwalu wezmą udział zespoły prezentujące: stroje ludowe, muzykę, taniec i śpiew. Pojawią się marynarze z amerykańskiej bazy wojskowej z podsłupskiego Redzikowa, z którymi wspólnie będziemy świętować 100-lecie odzyskania niepodległości.  Wydarzenie towarzyszyć będą kiermasz kół gospodyń wiejskich, pokaz rękodzielników, wystawy, warsztaty rzeźbiarstwa itp. Całość zamknie koncert zespołu country Honky Tonk Brothers. W trakcie imprezy rozdawane będą materiały kampanii „Dumni z Polski”: flagi, balony, naklejki i gry planszowe. Festiwal odbędzie się pod patronatem Starosty Powiatu Słupskiego i Prezydenta Miasta Słupska. Impreza otrzymał dofinansowanie z Programu Grantowego Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki  w Polsce.