Dwikozy (woj. świętokrzyskie): patriotyczne świętowanie pod hasłem „Dumni z Polski”

Wójt Marek Łukaszek (na zdjęciu) zadecydował że gmina Dwikozy dołączy do ogólnopolskiego świętowania stulecia odzyskania niepodległości z kampanią „Dumni z Polski”. Podczas wydarzeń patriotycznych będą wykorzystywane materiały przygotowane w ramach kampanii.

Pierwsze patriotyczne obchody odbyły się już w kwietniu. Wtedy zorganizowano XIV Marsz Szlakiem Puławiaków – Powstańców Styczniowych 1863r, na historycznej trasie Słupcza – Góry Wysokie – Dwikozy – Sandomierz. Wydarzenie miało upamiętniać stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 155. rocznicę Powstania Styczniowego oraz 155. rocznicę śmierci Leona Frankowskiego – dowódcy ugrupowania „Puławiaków”, który został stracony w Lublinie 16 kwietnia 1863 r. W marszu udział wzięło około 200 osób z jednostki Strzeleckiej 2018 w Sandomierzu, harcerzy, żołnierzy Jednostki Wojskowej w Sandomierzu, uczestników z różnych zakątków Polski, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy oraz miejscowa społeczność.

To jednak dopiero początek wydarzeń w Dwikozach. Wójt zachęca młodzież do udziału w konkursie historycznym oraz plastycznym „Wincenty Witos i Stulecie Odzyskania Niepodległości. Szczegóły na temat konkursu można znaleźć na stronie Gminnego Ośrodka Kultury.