Wyry (woj. śląskie): jedna z najstarszych gmin na Górnym Śląsku dołącza do kampanii „Dumni z Polski”

Wójt Barbara Prasoł (na zdjęciu) podjęła decyzję o dołączeniu do ogólnopolskiej kampanii „Dumni z Polski”. Materiały będą wykorzystywane podczas wydarzeń w szkołach, przedszkolach i bibliotekach.

– 19 maja po raz czternasty zorganizowana zostanie rekonstrukcja Bitwy Wyrskiej – Boju o Gostyń. Podczas tego wydarzenia będziemy także poruszali temat odzyskania niepodległości – informuje Barbara Nieszporek z promocji gminy. Bitwa Wyrska to jedno z największych takich wydarzeń w całym regionie. Rekonstrukcja jest upamiętnieniem wygranych przez Polaków walk z hitlerowcami toczących się w dniach 1-3 września 1939 r. w obrębie miejscowości Wyry i Gostyń. W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 rekonstruktorów z całej Polski, dzięki którym mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w „żywej lekcji” historii. Inscenizacji będzie towarzyszył Piknik Forteczny oraz występy artystyczne.

Stulecie odzyskania niepodległości będzie również upamiętnione przez uczniów szkół w gminie. Planowane są także wydarzenia dla przedszkolaków oraz spotkania w bibliotekach.