Lipno (woj. kujawsko-pomorskie): pikniki, wystawy i konkursy na obchody stulecia odzyskania niepodległości z kampanią „Dumni z Polski”

Z inicjatywy wójta Andrzeja Piotra Szychulskiego (na zdjęciu) gmina Lipno dołączyła do kampanii „Dumni z Polski”. Obchody święta niepodległości już się rozpoczęły i potrwają do końca roku.

Program świętowania w gminie Lipno jest bardzo bogaty i obejmuje zarówno wydarzenia dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych mieszkańców. Co miesiąc odbywają się lekcje o tematyce niepodległościowej w filiach Gminnej Biblioteki Publicznej, w szkołach i innych budynkach użyteczności publicznej rozwieszono plakaty kampanii „Dumni z Polski”, a najmłodsi będą pisać i recytować wiersze nawiązujące do historii naszego kraju. – 9 maja organizowany jest konkurs „Polak Mały” dla przedszkolaków – mówi Ewa Rozen, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Radomicach w gminie Lipno. – Z kolei 30 maja młodzież będzie brała udział w piątej edycji konkursu „Droga do Wolności”, który polega na samodzielnym napisaniu wiersza związanego tematycznie z odzyskaniem niepodległości – podkreśla.

Wielkim wydarzeniem będzie historyczny Piknik Niepodległościowy, który zaplanowano na 29 lipca. W programie znalazły się m.in. pokazy rycerskie, wioska ginących zawodów, a także wystawa o tytule „W drodze do niepodległości”. Również podczas gminnych dożynek będzie poruszany temat stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Członkinie okolicznych kół gospodyń wiejskich na tę okazję przygotują tradycyjne potrawy i upieką chleb. Podczas wydarzeń będą rozdawane materiały kampanii „Dumni z Polski”.