Koszyce (woj. małopolskie): konkursy i odsłonięcie pomnika z kampanią „Dumni z Polski”

Decyzją Wójta Stanisława Rybaka (na zdjęciu) Koszyce dołączyły do ogólnopolskiej kampanii „Dumni z Polski”. W roku wyjątkowego jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości gmina planuje szereg działań i inicjatyw mających na celu upamiętnienie rocznicy i wspólne świętowanie.

W 2018 roku Koszyce rozpoczęły starania o odzyskanie statusu miasta, utraconego w 1869 roku. Dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęto budowę pomnika Królowej Regentki Elżbiety Łokietkówny, która w 1374 r. lokowała Koszyce na prawie magdeburskim.

W roku jubileuszu planowane są m.in. konkursy i zabawy dla uczniów pod hasłem „Co dzisiaj znaczy dla Ciebie niepodległość?”. Placówki oświatowe chcą zaangażować rodziców i uczniów w poszukiwanie pamiątek związanych z odzyskaniem i budową niepodległości, które zostaną zaprezentowane na wystawie.

Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w spotkaniach z wybitnymi osobami, m.in. pisarzem, historykiem i sportowcem. Zaplanowano także widowisko historyczne „Droga do Niepodległości” w wykonaniu członków stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.