Gorlice (woj. małopolskie): rocznica bitwy gorlickiej, rekonstrukcje i żywa flaga z kampanią „Dumni z Polski”

Decyzją burmistrza Rafała Kukli (na zdjęciu) miasto Gorlice dołączyło do kampanii „Dumni z Polski”. W całym 2018 roku w mieście planowany jest szereg wydarzeń o charakterze historycznym i patriotycznym.

29 kwietnia zorganizowana zostanie rekonstrukcja bitwy gorlickiej. Z kolei w maju odbędą się uroczystości z okazji 103. rocznicy Bitwy pod Gorlicami. – To jedna z walki, która przyczyniła się do odzyskania niepodległości przez Polskę – mówi Marcin Gugulski z biura promocji UM Gorlic. Jak dodaje, w dniach 2–5 maja 1915 pod Gorlicami został przerwany front rosyjski. Na majowe uroczystości zaproszony został Prezydent RP Andrzej Duda.

Jeśli uda się pozyskać środki zewnętrzne, miasto planuje także nakręcenie filmu z udziałem mieszkańców. Jego motywem przewodnim będzie flaga Polski, a w ujęciach pokazane zostaną charakterystyczne punkty miasta i miejsca pamięci.

9 listopada mieszkańcy Gorlic ułożą tzw. żywą flagę. Po zachodzie Słońca na ścianie bazyliki wyświetlony zostanie mapping, czyli trójwymiarowy obraz uzyskany za pomocą projektorów. W przygotowanie mappingu włączyli się gorliczanie. Spotkanie zwieńczy śpiewanie pieśni patriotycznych.

11 listopada mieszkańcy będą mogli obejrzeć pokaz, w którym zmierzą się dwa pułki – ułani i kozacy. Odbędzie się także wystawa wozów, karabinów, białej broni etc. Gorliczanie będą mieli m.in. okazję, by przejechać się bryczką. Na koniec planowane jest wspólne śpiewanie.