Kosakowo (woj. pomorskie): planujemy szereg wydarzeń z kampanią „Dumni z Polski”

Wójt Jerzy Włudzik (na zdjęciu) podjął decyzję o włączeniu Gminy Kosakowo do ogólnopolskiej kampanii „Dumni z Polski”. W całym 2018 roku w gminie zaplanowano szereg wydarzeń związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Jak tłumaczy Ewelina Paszke, Kierownik kancelarii wójta, działania będą skierowane do dwóch grup: dzieci, młodzieży i rodziców oraz ogółu mieszkańców. W miejscowych szkołach zorganizowane zostaną olimpiady wiedzy historycznej i ogólnej. – Zwycięzcom wręczymy dyplomy kampanii „Dumni z Polski” oraz gry – mówi Pani Kierownik.

We wrześniu odbędą się uroczystości w rocznicę Bitwy o Kępę Oksywską – jednej z walk obrony Wybrzeża kampanii wrześniowej 1939. Wojsko dowodzone przez płk. Stanisława Dąbka stanęło tam przeciwko Niemcom. – W bitwie zginęło więcej żołnierzy niż pod Monte Casino, dlatego chcemy uświadamiać mieszkańcom, jak ważne wydarzenia miały miejsce w naszym regionie i jak nasza ziemia przesiąknięta jest krwią tych, którzy stanęli w obronie Ojczyzny – wyjaśnia Ewelina Paszke.

9 listopada w gminie zorganizowana zostanie Akademia Złotego Kłosa. Wójt wręczy „Złote Kłosy” nawiązujące do herbu gminy lokalnym animatorom kultury, działaczom i innym zasłużonym osobom. 10 listopada z kolei odbędzie się koncert niepodległościowy. – Śpiewniki kampanii „Dumni z Polski” przekażemy Orkiestrze Dętej Gminy Kosakowo, która z ich pomocą opracuje repertuar – mówi Pani Kierownik.

11 listopada odprawiona zostanie msza za Ojczyznę. Odbędzie się także tradycyjne złożenie kwiatów pod pomnikami.