Powiat Szamotulski (woj. wielkopolskie): wielkie świętowanie z kampanią „Dumni z Polski”

Decyzją Starosty Józefa Kwaśniewicza (na zdjęciu) powiat szamotulski dołączył do grona aktywnych uczestników ogólnopolskiej kampanii „Dumni z Polski”. Przygotowania do wielkiego świętowania stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę trwają w powiecie już od ubiegłego roku.

W lipcu 2017 r. odbyło się spotkanie założycielskie Powiatowego Honorowego Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej i Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919. Jak mówił do zebranych Pan Starosta, tych obchodów nie mona lekceważyć. – Powinnością każdego Polaka, każdego Wielkopolanina jest świadectwo pamięci o bardzo trudnych i krwawych, ale w konsekwencji i pięknych momentach w dziejach Ojczyzny, również tej Małej Ojczyzny – mówił Józef Kwaśniewicz. Dodał, że świadectwem mogą być właśnie różnego rodzaju wydarzenia i inicjatywy podejmowane przez wszystkie samorządu w powiecie szamotulskim.

Na wyjątkowy jubileusz Muzeum Zamek Górków w Szamotułach przygotuje publikację poświęconą powstańczym bohaterom z powiatu. Starostwo zorganizowało już m.in. konkurs na plakietę upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej i zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919. Z kolei w powiatowym Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Szamotułach zorganizowano niecodzienną lekcję historii, którą poprowadził Wojciech Lorek z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu. Kolejne wydarzenia są właśnie planowane. Będą w nich wykorzystywane materiały kampanii „Dumni z Polski”.