Kraśnik (woj. lubelskie): miasto legendarnego 24 Pułku Ułanów włącza się w kampanię „Dumni z Polski”

Kraśnik to kolejny samorząd, który zamierza świętować stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę pod hasłem „Dumni z Polski”. Miasto zarządzane przez Burmistrza Mirosława Włodarczyka (na zdjęciu) od początku roku podejmuje inicjatywy służące przypominaniu wspaniałych lokalnych tradycji. Tematem miejskiego kalendarza, który trafił do mieszkańców w styczniu, jest „Kraśnik na starych fotografiach”.

– Na każdej stronie kalendarium znajduje się czarno-białe zdjęcie z różnych etapów historii naszego miasta. Kalendarz jest bardzo praktyczny, gdyż zawiera nie tylko zbiór imienin na każdy dzień, ale zaznaczone są w nim również dni wolne od pracy, święta państwowe i kościelne oraz, co dla mieszkańców Kraśnika może być bardzo cenne, terminy miejskich wydarzeń, tj. Dni Kraśnika, Święto 24 Pułku Ułanów, Young Fest czy Senior Fest – informuje Urząd Miasta Kraśnik.

Warto podkreślić, że w ubiegłym roku Kraśnik obchodził 640-lecie lokacji. W kwietniu 1922 r. miasto zostało siedzibą 24 Pułku Ułanów im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. 24 Pułk Ułanów wraz z 10 Pułkiem Strzelców Konnych z Łańcuta tworzyły pierwszą w Polsce brygadę zmotoryzowaną. Po klęsce wrześniowej żołnierze z Kraśnika weszli w skład dywizji generała Maczka i stoczyli wiele walk o wyzwolenie Belgii, Holandii i Francji.