Ambasada RP w Mińsku: materiały „Dumni z Polski” dla Polaków na Białorusi

Kolejną placówką, która przystąpiła do kampanii „Dumni z Polski” w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, jest Ambasada RP w Mińsku. Materiały trafią do tutejszej Polonii. Jak wynika z szacunków Wydziału Konsularnego Ambasady, w Mińskim Okręgu Konsularnym zamieszkuje około 200 tys. osób polskiego pochodzenia.

W ramach obchodów w Miorach na północy Białorusi 1 września odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy Armii Andersa pochodzących z tych stron. „To szczególnie symboliczne, że odsłaniamy tę tablicę w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – mówił w czasie uroczystości zastępca Ambasadora RP w Mińsku Marcin Wojciechowski. „Wielu mieszkańców tych ziem brało udział w wojnie od pierwszych dni, walcząc w Wojsku Polskim, a potem ich losy potoczyły się bardzo różnie”.

Jak poinformowała Ambasada, z inicjatywą upamiętnienia Armii Andersa w Miorach wystąpili mieszkańcy, których bliscy walczyli w II Korpusie i innych formacjach Wojska Polskiego, a poparł ich miejscowy proboszcz, pochodzący z Polski ks. Krzysztof Miękinia, który w czerwcu tego roku zakończył posługę na Białorusi.

W uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli mieszkańcy Mior, przedstawiciele miejscowych władz, dyplomaci oraz potomkowie żołnierzy II Korpusu Polskiego z Witebska, Mior i Lidy.