Powiat kluczborski (woj. opolskie): wspólne zdjęcie mieszkańców i marsz z kampanią „Dumni z Polski”

W powiecie kluczborskim radośnie i w barwach biało-czerwonych świętowano setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorem niedzielnych uroczystości był Starosta Kluczborski Piotra Pośpiech oraz Komitet Organizacyjny.

Powiatowe obchody 11 listopada rozpoczęły się już o godz. 6.00 startem „Sztafety Niepodległości”, organizowanej przez Kluczborską Grupę Biegową. Trasa o długości 100 km biegła przez wszystkie gminy powiatu kluczborskiego. Podzielona była na dziesięć etapów, na każdym odcinku biegło dziesięciu biegaczy z biało-czerwoną flagą, którą symbolicznie przekazywali następnej grupie uczestników. Do biegu spontanicznie dołączyli także rowerzyści z Ziemi Kluczborskiej.

Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego, po czym odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku. Po mszy licznie zgromadzeni uczestnicy wzięli udział w Marszu Niepodległości, który przeszedł ulicami miasta na kluczborski Rynek z 20-metrową biało-czerwoną flagą. Towarzyszył im… Marszałek Piłsudski. O godz. 11.00 na Rynku rozpoczął się Piknik Patriotyczny: wciągnięto flagi na masz, odczytano Apel Pamięci, wystrzelono salwę honorową i osłonięto pamiątkową tablicę gminy Kluczbork. Kolejnym punktem uroczytsości było wykonanie wspólnego zdjęcia mieszkańców powiatu. Punktualnie o godz. 12.00, przystępując do ogólnopolskiej akcji, wspólnie odśpiewano hymn Polski.

W tym wyjątkowym dniu na każdego czekało wiele atrakcji: począwszy od Parady Motocyklistów z powiatu kluczborskiego, poprzez „Koncert Biało–Czerwony” i wspólne śpiewanie z Magdą Durecką, jej uczniami z Młodzieżowego Domu Kultury w Kluczborku oraz seniorami z powiatu kluczborskiego. Na tę okoliczność przygotowane zostały śpiewniki. Udział rozśpiewanej publiczności przeszedł najśmielsze oczekiwania. Z kolei w konkursie plastycznym na dzieci czekały nagrody kampanii „Dumni z Polski”.

Można było zobaczyć także pokazy: rekonstrukcji historycznej z udziałem Marszałka Piłsudskiego, ułana, legionistów i żołnierzy Hallera, pokaz retro samochodów, ekspozycję starego sprzętu wojskowego, pokaz sprzętu strażackiego i ratownictwa wysokościowego. Zwieńczeniem imprezy był pokaz laserów, w którym nie zabrakło patriotycznych akcentów.

Starosta Kluczborski Piotr Pośpiech wręczył też okolicznościowe medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości Kombatantom z powiatu kluczborskiego oraz Członkom Komitetu Organizacyjnego i Komitetu Honorowego. Współorganizatorami imprezy byli: Jednostka Wojskowa 2286, ZHR Kluczbork, Kluczborska Grupa Biegowa, MDK Kluczbork, Zespół Szkół Licealno–Technicznych, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku, Komenda Powiatowa Policji w Kluczborku, Szwadron Skorpion – Stowarzyszenie „Pancerny Skorpion”, Motocykliści Powiatu Kluczborskiego, Orkiestra Dęta z Łowkowic, Andrzej Sypko, Leszek Krzyżanowski.