Krośniewice (woj. łódzkie): materiały „Dumni z Polski” pozwalają świadomie cieszyć się z niepodległości

Dożynki w gminie Krośniewice rozpoczęto od uroczystej mszy świętej. – W czasie liturgii poświęcono chleb, ziarno i wieńce, a na zakończenie zebrani podzielili się chlebem, jak nakazuje tradycja. Gospodarze dożynek, burmistrz Julianna Barbara Herman i ksiądz proboszcz Tomasz Jackowski, podziękowali rolnikom za trud pracy na roli, a także za przygotowanie dożynkowej uroczystości – relacjonują organizatorzy.

Po mszy świętej odbyła się prezentacja wieńców. Uczestnicy podkreślali znaczenie trudu rolników, życzyli im jak najobfitszych plonów w kolejnym sezonie oraz odpoczynku i radości w dniu dożynkowego święta. W wypowiedziach odnoszono się też do jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

– W dożynkowej dekoracji umieszczono bukiety kwiatów w barwach narodowych. Akcenty patriotyczne znalazły się w kompozycjach wieńców przyniesionych przez sołectwa, a uczestnicy uroczystości otrzymali rocznicowe pakiety w ramach akcji „Dumni z Polski”. Wydawnictwa edukacyjne pomogą mieszkańcom poszerzyć wiedzę historyczną, a dzięki temu będą oni mogli głębiej i bardziej świadomie cieszyć się niepodległością – podkreślają organizatorzy.