Lipno (woj. kujawsko-pomorskie): kampania „Dumni z Polski” na Pikniku Niepodległościowym

Mieszkańcy gminy Lipno uczcili stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę na pikniku, który odbył się przy świetlicy wiejskiej w Radomicach. W organizację imprezy włączyło się szereg instytucji i stowarzyszeń z terenu gminy, m.in. Biblioteka Publiczna, Ośrodek Kultury, Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Radomicach, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska i OSP Radomice.

Piknik zapoczątkował patrol historyczny zorganizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich. – Odtwórcy historyczni, rycerstwo, rękodzielnicy i rzemieślnicy prezentowali wybrane wątki historii naszego regionu – relacjonują organizatorzy. Jak dodają, podczas pikniku zaprezentowano dwie wystawy: „W drodze do niepodległości” oraz „Gmina Lipno – Nasza Mała Ojczyzna”. Podczas uroczystego otwarcia wystaw uczestnicy pikniku mogli złożyć swój podpis pod Deklaracją Mieszkańców Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Część artystyczną pikniku stanowił występ dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Radomicach, Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu i Wiejskiego Dom Kultury w Chodorążku, a następnie koncert w wykonaniu Klaudii Chłopeckiej i Wiktorii Jankowskiej. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci – najmłodsi mogli bawić się przy wesołym dmuchanym miasteczku, było również malowanie twarzy, pokaz ratownictwa przygotowany przez lipnowski WOPR oraz pokaz sprzętu strażackiego przygotowany przez OSP Radomice.

Swoją wiedzę historyczną można było sprawdzić w quizie małego patrioty. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska zadbała o darmowe lody dla wszystkich uczestników pikniku. Na zakończenie części artystycznej przewidziano konkurs dla dorosłych, którego organizatorem i fundatorem była Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Lipnie. Następnie wystąpił zespół „Galaxis”, który zapewnił świetną zabawę do późnych godzin wieczornych.