Radomyśl Wielki (woj. podkarpackie): konkurs „Twarze Niepodległej” z kampanią „Dumni z Polski”

Ireneusz Weryński, Karolina Burbano i Wiktoria Jarosz to triumfatorzy gminnego konkursu plastycznego „Twarze Niepodległej”, któremu patronowali Burmistrz Radomyśla Wielkiego i rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Konkurs był jedną z inicjatyw podjętych przez radomyski Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim. Uczestnicy zmagań musieli dostarczyć organizatorom portret jednego z wybitnych polskich polityków i wojskowych, którzy przyczynili się do odrodzenia Polski po 123 latach niewoli.

– Poprzez ten konkurs chcieliśmy włączyć uzdolnionych artystycznie mieszkańców naszej gminy w upamiętnienie przypadającego w tym roku wielkiego jubileuszu odzyskania wolności przez naszą Ojczyznę. Zaproponowaliśmy tematykę mającą na celu popularyzację Ojców naszej niepodległości i ich wizerunków, bo o ile większość Polaków wie jak wyglądali Józef Piłsudski czy Roman Dmowski, to pewnie zasłużonych wojskowych, np. gen. Józefa Hallera czy gen. Tadeusza Rozwadowskiego, niekoniecznie kojarzą – mówi Krzysztof Babiarz, pomysłodawca i organizator konkursu.

W sumie organizatorzy zebrali ponad 70 prac, które wykonali dorośli, młodzież gimnazjalna i uczniowie szkół podstawowych. Wyboru laureatów i wyróżnionych dokonała komisja konkursowa w składzie: przewodniczący Edward Kociański – artysta plastyk, sekretarz Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego i Małgorzata Zając – Waga – plastyk z SCK Mielec. Główne nagrody w postaci m.in. tabletów zdobyli: Ireneusz Weryński, który nieszablonowo ujął postać marszałka Józefa Piłsudskiego (w kategorii dorosłych), Karolina Burbano za portret Ignacego Jana Paderewskiego (w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) i Wiktoria Jarosz – w kategorii szkół podstawowych. Nagroda specjalna trafiła do Krzysztofa Labaka, który wykonał płaskorzeźby Piłsudskiego i Paderewskiego.

Konkurs wpisał się ogólnopolską kampanię „Dumni z Polski”. Nagrody dla laureatów i wyróżnionych ufundował Burmistrz Radomyśla Wielkiego, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury i Wydawnictwo Rebis. – Dziękuję, że zechcieliście wziąć udział w konkursie upamiętniającym ten wyjątkowy rok dla naszego kraju. Dziękuję, że chcieliście pokazać swoje umiejętności. Gratuluję zwycięzcom i proszę o przyjęcie nagród w dowód naszego uznania dla waszych talentów – powiedział burmistrz Józef Rybiński wręczając nagrody.

WYNIKI

Dorośli

  1. Ireneusz Weryński (Partynia)
  2. Piotr Wąż (Dulcza Wielka)
  3. Joanna Kusiak (Partynia)

Wyróżnienia: Gertruda Kieraś (Radomyśl Wielki), Agnieszka Winiarz (Ruda)

Nagroda specjalna: Krzysztof Labak (Zdziarzec)

Gimnazjum

  1. Karolina Burbano
  2. Wiktoria Guła i Marzena Wilk
  3. Aleksandra Kabara, Karolina Sorochman, Karolina Wałęga

Wyróżnienia: Magdalena Nowak, Karolina Szymańska, Gabriela Wałęga

Szkoły podstawowe:

  1. Wiktoria Jarosz (NSP Dulcza Mała)
  2. Wiktoria Kuśnierz (SP Partynia), Sylwia Dykas (SP Zdziarzec)
  3. Wiktoria Poparda, Wiktoria Siembab (NSP Dulcza Mała), Artur Pietras (SP Partynia)

Wyróżnienia zdobyli: Natalia Bator, Marlena Dobosz i Michał Sadowski (SP Janowiec), Jakub Moskal, Kinga Ujas i Oliwia Rachwalik (NSP Dulcza Mała), Milena Kieraś (SP Radomyśl Wielki), Karolina Żala (SP Partynia)