Pilawa (woj. mazowieckie): uroczyste Dni Miasta z kampanią „Dumni z Polski”

Coroczne święto Pilawy w tym roku zostało zorganizowane w szczególnie uroczysty sposób – towarzyszyły im obchody jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a także 110-lecia powstania jednostki OSP w Pilawie oraz miejscowej orkiestry dętej. – W programie dwudniowych uroczystości zaplanowano wiele atrakcji, zarówno dla mieszkańców, jak i gości, którzy w tych dniach odwiedzili Pilawę – informuje Urząd Miasta i Gminy.

W sobotę odbył się turniej siatkówki plażowej i II Rodzinna Sztafeta Przełajowa ulicami miasta. W tym roku trasa liczyła 2,5-kilometra, a biegi odbyły się pod hasłem „Bieg dla Niepodległej”. Zawodników dopingowała Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian, która na koniec wręczyła zwycięzcom nagrody rzeczowe oraz puchary. Wszyscy uczestnicy sztafety otrzymali pamiątkowe medale. Patriotycznym akcentem „Biegu dla Niepodległej” były biało-czerwone balony, które na zakończenie sztafety poszybowały w niebo. Następnie rozegrano mecz siatkówki między nauczycielami i samorządowcami. W bardzo wyrównanym spotkaniu oraz zaciętej walce mecz wygrali nauczyciele.

Niedzielne obchody rozpoczęto uroczystą mszą św. w intencji mieszkańców w kościele parafialnym Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie. W liturgii uczestniczyły delegacje pocztów sztandarowych, przedstawiciele władz samorządowych, strażacy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Podniosły i uroczysty charakter nabożeństwa nadała oprawa muzyczna w wykonaniu orkiestry dętej z Pilawy. Po zakończonej mszy i odśpiewaniu pieśni „Boże, coś Polskę”, na teren stadionu miejskiego wyruszył barwny korowód. Jego uczestnicy otrzymali gadżety kampanii „Dumni z Polski”.

Na stadionie uroczyście świętowano jubileusz 110-lecia OSP i Orkiestry Dętej w Pilawie. Po złożeniu meldunku druhnie Albinie Łubian – Wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego przez dowódcę uroczystości druh Henryka Rosłańca, nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt. Następnie Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa, a jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pilawie, dokonała oficjalnego otwarcia uroczystości oraz powitała zgromadzonych gości.

Warto podkreślić, że Ochotnicza Straż Pożarna w Pilawie została odznaczona najwyższym odznaczeniem strażackim – Medalem im. Bolesława Chomicza. Jednocześnie w dowód uznania za pracę w szeregach OSP i Orkiestry Dętej, Zarząd Wojewódzki Związku OSP RP w Warszawie przyznał odznaczenia zasłużonym strażakom i członkom orkiestry.

Podczas Dni Pilawy pani burmistrz przypomniała największe zadania inwestycyjne realizowane na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców. Zaznaczyła, że większość zadań inwestycyjnych jest wykonywana przy udziale środków unijnych, które udaje się skutecznie pozyskać. Dzięki temu Miasto i Gmina Pilawa jest jedną z najlepiej rozwijających się gmin powiatu garwolińskiego. Pani burmistrz życzyła wszystkim mieszkańcom oraz gościom dobrej pogody oraz udanej zabawy. Następnie wręczono nagrody laureatom konkursu „Kocham Cię Pilawo”. Dzieci i młodzież szkolna zaprezentowały program artystyczny pt. „Dzieci czarują talentami”. Pokaz taneczny miały także przedszkolaki ze Studia Ruchu Kordaszewscy.

Na scenie wystąpiła gwiazda imprezy – Halina Frąckowiak. Popisowy koncert dała również orkiestra dęta z Pilawy pod batutą Krzysztofa Czajki. Gwiazdą wieczoru był Sławomir z zespołem, który przyciągnął do Pilawy tłumy fanów i wielbicieli. W godzinach wieczornych na scenie wystąpiły kabaret Świerszczychrząszcz oraz zespół The Black.

Źródło: www.pilawa.com.pl