Powiat słupski (woj. pomorskie): „Dumni z Polski” na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych

Górale z zespołu „Równica” z Ustronia w powiecie cieszyńskim zdobyli nagrodę główną w najważniejszej kategorii II Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” 2018, która skupia grające, śpiewające i tańczące grupy. W nagrodę zespół otrzymał 1000 zł, statuetkę „Kołodzieja” oraz okolicznościowe dyplomy, w tym certyfikat potwierdzający udział w akcji „Dumni z Polski”. Cała impreza, przebiegała pod takim właśnie hasłem – w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Festiwal zorganizowano 17 czerwca br. w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku. Imprezę poprzedziła uroczysta msza święta w intencji twórców ludowych w kościele Mariackim w Słupsku. Już tam można było poznać próbkę możliwości gości z gór, którzy zaprezentowali jedną z piosenek ze swojego bogatego repertuaru. W nabożeństwie uczestniczyli m.in.: Ludwik Kuboczek, przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego, starosta cieszyński Janusz Król, starosta słupski Zdzisław Kołodziejski oraz wicestarosta słupski Rafał Konon. Samorządowcy z powiatu cieszyńskiego odwiedzili powiat słupski w związku ze współpracą partnerską, którą zainicjowano 16 października 2002 roku.

Po mszy barwny korowód, złożony z zespołów uczestniczących w festiwalu, przemaszerował do największego słupskiego parku, prowadzony przez Ustecką Orkiestrę Dętą. Trasę przemarszu zabezpieczali funkcjonariusze z Wydziału Ruch Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

Na miejscu zorganizowano występy festiwalowe, w których udział wzięło 19 zespołów, w tym 17 w części konkursowej. Przybyłych powitała Orkiestra Gminnego Centrum Kultury w Kobylnicy z charyzmatyczną wokalistką Anną Chodyną. Tym razem orkiestra, złożona z zawodowych muzyków, zaprezentowała się w repertuarze rockowo-folkowym. Następnie swoje umiejętności przedstawili członkowie zespołu, który zajmuje się promocją kultury Indian Ameryki Północnej. Wykonali kilka tańców rdzennych mieszkańców tamtej części świata, ubrani w stosowne stroje.

Do jednego z tańców – na znak przyjaźni – zaprosili samorządowców z powiatu słupskiego, cieszyńskiego oraz miasta Słupska, a także kapitana Scotta McClellanda, dowódcę bazy wsparcia amerykańskiej marynarki wojennej w Redzikowie. Jego obecność nie była przypadkowa, ponieważ festiwal otrzymał – dzięki staraniom Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku – finansowe wsparcie z Programu Grantów Ambasady USA w Polsce.

Zwracając się do publiczności kapitan Scott McClelland, podziękował w imieniu swoim, jak i amerykańskiej misji dyplomatycznej w Polsce, za zaproszenie do udziału w festiwalu. – Ambasador Paul W. Jones prosił, aby przeprosić za jego nieobecność. Bardzo żałuje, że nie może być dzisiaj z nami – mówił kapitan Scott McClelland, kierując jednocześnie szczególne słowa podziękowania w imieniu własnym, jak i amerykańskiej misji dyplomatycznej w Polsce do starosty Zdzisława Kołodziejskiego i organizatorów festiwalu za zaproszenie do udziału w festiwalu.

– Cieszę się, że mogę tu z państwem być i mieć wyjątkową okazję, żeby zobaczyć i doświadczyć bogactwa regionalnej kultury. Czekam z niecierpliwością na występy różnych grup folklorystycznych i degustowanie lokalnych specjałów kulinarnych. To wydarzenie jest dla nas szczególnie ważne, ponieważ jesteśmy najbliższym sąsiadem z Redzikowa. Bardzo się cieszę, że stosunki amerykańskie i polskie to nie tylko współpraca w zakresie bezpieczeństwa, ale także w zakresie historii, tradycji i kultury. Współpraca w zakresie bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie, ale ważne są także więzi międzyludzkie. Dzisiejszy festiwal to pokazuje. Dziś w tak szczególnym dniu Polacy i Amerykanie mają okazję, spotkać się, porozmawiać ze sobą i poznać lepiej – mówił kapitan Scott McClelland.

Starosta słupski Zdzisław Kołodziejski, witając przybyłych gości, podkreślił, że II Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” 2018 nawiązuje do odbywających się przed laty Przeglądów Zespołów Folklorystycznych Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich, które organizowano na terenie szeroko pojętej ziemi słupskiej – włączając w to powiaty ościenne. Starosta Kołodziejski dodał, że wszystkim występującym na scenie zespołom wręczone zostaną, oprócz festiwalowych nagród i statuetek, dyplomy szczególne – związane z ogólnopolską kampanią „Dumni z Polski”, której celem jest uczczenie stulecia odzyskania niepodległości. Publiczność otrzymała gadżety z logo kampanii.

Zespół Góralski „Równica” powstał w listopadzie 1995 roku przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ustroniu. Choreografem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Renata Ciszewska. Grupa liczy około 40 dzieci tańczących i śpiewających. „Równica” koncertowała do tej pory kilkaset razy zarówno w kraju, jak i za granicą. – Życzę wszystkim udanego odbioru i mam nadzieję, że występ naszego zespołu, który w większości składa się z młodych ludzi, zachęci was do wybrania się na Śląsk Cieszyński do powiatu cieszyńskiego, by móc się na żywo zapoznać i obcować z naszą kulturą – zapraszał starosta Janusz Król. Ostatecznie „Równica” zyskała największe uznanie wśród jurorów, zdobywając nagrodę główną w swojej kategorii i serca przybyłej publiczności za wspaniałe granie i śpiewanie, przepiękne góralskie stroje oraz niezwykle żywiołowy taniec.

Ubiegłoroczni laureaci Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” 2017, tj. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska” musiał tym razem zadowolić się drugim miejscem i wyróżnieniem, za które otrzymał 500 zł.

Z kolei w drugiej festiwalowej kategorii – zespołów grających i śpiewających, prezentujących się z własnym akompaniamentem – nagrodę główną i 800 zł wywalczył Zespół „Pietruchy” z Biesowic. Wyróżnienia trafiły do: Zespołu „Bierkowianki” z Bierkowa (400 zł), Zespołu „Ballada” z Koszalina (300 zł) i Kapeli Kaszubskiej „Zgoda” ze Słupska. Oceny dokonało jury w składzie: Elżbieta Anna Stec, instruktor wokalny oraz dyrygent (przewodnicząca), Teresa Czyżewska, instruktor tańca, Zbigniew Babiarz – Zych, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Słupsku. Jurorzy oceniali: dobór repertuaru, wykonanie, choreografię i aranżację muzyczną, stroje i ogólny wyraz artystyczny.

W sumie podczas festiwalu można było wysłuchać ponad dwudziestu występów nawiązujących do folkloru polskiego, jak i amerykańskiego. W kolejności wystąpili: Ustecka, Orkiestra Dęta, Orkiestra Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, Zespół Indiański „Huu-Ska Luta” z Torunia, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska” z Lęborka, Zespół „Słoneczko” Niemicy, Zespół „Bierkowianki” z Bierkowa, Zespół „Popowianie” z Popowa, Zespół Góralski „Równica” z Ustronia, Zespół „16-ty południk” z Chłopów, Kapela Kaszubska „Zgoda” ze Słupska, Zespół „Pieńkowianie” z gminy Postomino, Zespół „Ballada” z Koszalina, Zespół „Pieszczanki” z Pieszcza, Zespół „Damniczanki” z Damnicy, Klub Seniora z Dębnicy Kaszubskiej, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Jaskółki” z Grabówka, Zespół „Pietruchy” z Biesowic, Zespół „Ale Babki” z Kobylnicy, Zespół Taneczny „Pląs” ze Słupska, Duet Ewa + Wanda z Koszalina oraz Zespół wokalno-instrumentalny „Szczebiotka” z Kępic. Wystąpiło ponad 260 artystów.

Gwiazdą wieczoru był zespół country Honky Tonk Brathers, założony na przełomie roku 2001/2002 przez braci Roberta i Marcina Rybczyńskich. Grupa została bardzo ciepło przyjęta przez słupską publiczność. Niespotykanym na co dzień widokiem byli górale tańczący do muzyki country.
Imprezie towarzyszył kiermasz kół gospodyń wiejskich z produktami kuchni regionalnej, warsztaty rzeźbiarskie, wystawy malarstwa, rękodzielnictwa itp. Wodociągi Słupsk, które były jednym ze sponsorów festiwalu, promowały swoją akcję „Pij wodę prosto z kranu”. Do publiczności trafiło ponad 1200 kubeczków z czystą i smaczną kranówką z owocami. W upalny dzień bardzo się przydał dodatkowy punkt dystrybuujący za darmo zimną wodę. Wśród sponsorów wydarzenia znalazła się także Herbaciarnia przy Spichlerzu Richtera w Słupsku i Bank Spółdzielczy w Ustce. Największym darczyńcą była Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Polsce, która ze swojego programu grantowego przekazała na imprezę 18.100 zł.

Organizatorami przedsięwzięcia były: powiat słupski, miasto Słupsk, Centrum Edukacji Regionalnej oraz Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Słupsku. Główne cele festiwalu to kultywowanie i upowszechnianie dorobku niematerialnego dziedzictwa kulturowego polskiej wsi, propagowanie tradycji ludowych i folkloru; prezentacja piękna zawartego w śpiewie, tańcu i muzyce ludowej; ocena dorobku artystycznego zespołów folklorystycznych i wymiana doświadczeń. Kolejne spotkanie z folklorem ziemi słupskiej (i nie tylko) – już za rok. Zapraszamy!

Relacja: Centrum Edukacji Regionalnej