Sława (woj. lubuskie): konkurs dla uczniów z kampanią „Dumni z Polski”

Pod koniec lutego Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie ogłosiło konkurs na historyczny esej dla uczniów szkół gimnazjalnych i pierwszych klas szkół średnich. Piętnastu uczniów podjęło się tematu „Polak, Węgier… Węgrzy w Legionach Polskich w latach 1914 – 1918”. Zadanie polegało na napisaniu eseju. Konkurs ten organizowany był w związku z przypadającym na ten rok jubileuszem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wychowankowie szkół z powiatu głogowskiego, polkowickiego i wschowskiego mieli czas do 20 kwietnia. 11 maja w auli sławskiej Szkoły Podstawowej odbył się finał z nagrodzeniem autorów najlepszych prac. Wydarzeniu towarzyszył koncert pieśni legionowych w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego we Wschowie. Po nich na scenie pojawił się duet Robert Mazurkiewicz i Przemysław Bielawa, którzy zagrali „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Gośćmi honorowymi spotkania byli Ákos Engelmayer i János Tischler. Pierwszy z nich jest uczestnikiem Rewolucji Węgierskiej 1956 roku oraz pierwszym po upadku komunizmu ambasadorem nadzwyczajnym w Polsce. János Tischler pełni funkcję dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Laureaci otrzymali pamiątkowe medale z okazji 50-lecia głogowskiego Muzeum i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także nagrody rzeczowe od burmistrza Sławy. Dodatkowo dostali bilety na Letnią Akademię Języka Polskiego i wspólnie w wakacje udadzą się na Kresy Wschodnie.

Organizatorami uroczystości byli: Urząd Miejski w Sławie, Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku, Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.