Orzysz (woj. warmińsko-mazurskie): moc wydarzeń patriotycznych pod hasłem „Dumni z Polski”

Decyzją Burmistrza Zbigniewa Włodkowskiego Miasto Orzysz dołączyło do grona samorządów w kampanii „Dumni z Polski”. Kalendarz zaplanowanych wydarzeń jest niezwykle bogaty. Miasto rozpoczęło obchody stulecia odzyskania niepodległości jeszcze w marcu – z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się III Nocny Bieg Pamięci.

Już wkrótce materiały kampanii „Dumni z Polski” uświetnią Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. W programie są uroczystości pod Pomnikiem 1920 z udziałem wojskowej asysty honorowej, a następnie uroczysta Msza Święta za ojczyznę w Kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Orzyszu. Po zakończeniu nabożeństwa dzieci z Przedszkola Miejskiego „Niezapominajka” Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orzyszu zaprezentują specjalny występ. Po południu na terenie Domu Kultury odbędzie się Rodzinny Piknik Artystyczny.

Na połowę lipca w Orzyszu zaplanowano bardzo widowiskowe wydarzenia – „Walkę Czołgów” oraz piknik strzelecki. W sierpniu miasto uczci kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W drugiej połowie miesiąca odbędzie się cały cykl wydarzeń pod hasłem „Orzysz dla Niepodległej na 100-lecie odzyskania niepodległości”: kolejny piknik strzelecki (tym razem pod hasłem „Strzelecki Tygrys”) oraz Orzyskie Dni Święta Wojska Polskiego i VIII Bieg Tygrysa. To nie wszystko – samorząd zorganizuje także turniej podnoszenia ciężarów „Stalowa Sztanga”, konkurs piosenki „Tytanowy Tygrys” oraz rekonstrukcję historyczną „Orzysz 1920”.

1 września, w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej, władze Orzysza oddadzą hołd jej ofiarom. Obchody zaplanowano również na 17 września – w dniu 79. rocznicy napaści ZSRS na Polskę. We wrześniu w mieście odbędą się otwarte zawody strzeleckie oraz Bal Niepodległości.

Kulminacja obchodów stulecia przypadnie na listopad. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy Orzysza wezmą udział w III Biegu Nocy Listopadowej. Dzień później upamiętnią jubileusz odzyskania niepodległości. Uczestnicy otwartych zawodów strzeleckich powalczą o wyjątkowe trofeum – Puchar Niepodległości. Warto dodać, że Urząd Miejski w Orzyszu przygotował specjalne logo z okazji stulecia odzyskania niepodległości oraz przystąpienia miasta do kampanii „Dumni z Polski”.