Przygodzice (woj. wielkopolskie): stulecie odzyskania niepodległości z kampanią „Dumni z Polski”

Wójt Krzysztof Rasiak (na zdjęciu) podjął decyzję o włączeniu Przygodzic do ogólnopolskiej kampanii „Dumni z Polski”. Materiały będą wykorzystywane w całym roku jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obecnie w gminie trwa akcja edukacyjna skierowana do uczniów szkół i wszystkich mieszkańców. W zasobach Urzędu Stanu Cywilnego w Przygodzicach odnaleziono akt zgonu Jana Mertki, który uznawany jest za pierwszą ofiarę Powstania Wielkopolskiego. Kopia aktu znajduje się w korytarzu Urzędu Gminy. Zainteresowani mogą zobaczyć także oryginał.

Jak mówi wójt, akcja ma przypominać lokalnego bohatera i powstanie. – Ta smutna pamiątka i świadectwo wydarzeń sprzed 100 lat może teraz służyć celom edukacyjnym – wyjaśnia Krzysztof Rasiak.

W dokumencie odnotowano: „żołnierz Johan (Jan) Mertka, 19 lat, wyznania katolickiego, zamieszkały w Przygodzicach, urodzony w Przygodzicach, stanu wolnego, syn dożywotnika Józefa Mertka i jego Małżonki Magdaleny z domu Kasprzak w Szczypiornie dnia 27 grudnia 1918 zmarł”.

Docelowo tzw. księga zgonów z 1918 roku, w której znajduje się informacja o śmierci  Mertki trafi do Archiwum Państwowego.